Czego nie umieszczać w ogłoszeniu o pracę?

Czego nie umieszczać w ogłoszeniu o pracę, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?

Prawidłowa konstrukcja ogłoszenia o pracę pozwala zawęzić krąg potencjalnych kandydatów oraz dopasować proponowane stanowisko pracy do zakresu doświadczenia i wiedzy kandydata. Oczywiście z punktu widzenia pracodawcy najkorzystniejsze byłoby takie uszczegółowienie ogłoszenia o pracę, które pozwoliłoby przyciągnąć jedynie pracowników spełniających określone, założone kryteria. W innym wypadku na pracodawcę spadnie obowiązek weryfikowania bardzo dużej ilości zgłoszeń rekrutacyjnych pod kątem zgodności z podstawowymi wymaganiami.

Użycie niektórych kryteriów, którym sprostać ma potencjalny pracownik, może jednak zostać uznane w pewnych sytuacjach za dyskryminujące kandydatów na rynku pracy. Poniżej przedstawimy kilka dyskryminacji bezpośredniej w ogłoszeniach o pracę.

Dyskryminacja ze względu na płeć

Zdarza się, że w ocenie pracodawcy dane stanowisko pracy powinno być zajmowane jedynie przez pracownika określonej płci. W społeczeństwie ciągle jeszcze funkcjonują stereotyp, zgodnie z którym do określonych prac predysponowane są osoby oznaczonej płci. Z tego względu można się spotkać z ogłoszeniami o pracę, w których zostaje wprost wskazane, że poszukiwane są „opiekunki do dzieci” lub „panie do pracy w kuchni bądź sprzątania”.

Tego typu zapisy można uznać za dyskryminujące, ponieważ sugerują wymaganą płeć kandydata, dyskwalifikując już na wstępie kandydatów płci przeciwnej.

Oczywiście zdarza się, że określony charakter pracy predysponuje do jej wykonania osobę określonej płci, np. w wypadku gdy pracodawca poszukuje modelki do prezentacji damskiej bielizny W takim wypadku za uzasadnione można uznać wskazanie w ogłoszeniu informacji, że pracodawca oferuje pracę dla „modelki” tj. osoby płci kobiecej, niemniej jednak pozostała treść ogłoszenia, w szczególności opis charakteru pracy, musi uzasadniać takie rozwiązanie.

Dyskryminacja ze względu na wiek

W ogłoszeniu o pracę nie powinno być określone również kryterium wieku, bądź przez wskazanie, że poszukiwany jest „młody pracownik” lub zamieszczenie określonego przedziału wieku np. od 20 do 35 lat. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji ze względu na wiek.

Oczywiście, tak jak powyżej, zdarza się że charakter pracy wymaga od pracownika określonego wieku, np. gdy będzie miał on reklamować sprzęt dla seniorów. Jednak także w tym wypadku zakres pracy powinien jasno wykazywać i uzasadniać konieczność zawężenia tego kryterium.

Dyskryminacja ze względu na wygląd

Pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji ze względu na wygląd, gdy np. wskaże w ogłoszeniu o pracę, że zatrudnia „atrakcyjne” czy też „wysportowane” osoby. Także dodanie w ogłoszeniu zapisu, że do pracy potrzebne są osoby o „miłej aparycji” będzie mogło zostać uznane za dyskryminujące.

Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że za dyskryminujące może zostać uznane także żądanie od pracownika przesłania CV ze zdjęciem. Oczywiście większość pracowników przesyła dokumenty aplikacyjne z załączona fotografią, ale wymóg załączenia zdjęcia nie powinien wynikać wprost z ogłoszenia. W przeciwnym wypadku, pewna grupa osób może odczuć dyskryminację związaną z określonymi aspektami wyglądu.

Powyższe przykłady dotyczą najczęściej stosowanych klauzul dyskryminacyjnych, sformułowanych w sposób bezpośredni. Oczywiście pracodawca nie powinien zamieszczać także innych kryteriów faworyzujących daną grupę pracowników, np. poprzez odniesienie się do wyznania, orientacji seksualnej czy pochodzenia etnicznego.

Polecany Pracodawca

Polecany Pracodawca certyfikat

Dane kontaktowe

HRBI - logo

HRBI Sp. z o. o.
ul. Robotnicza 70j
53-608 Wrocław
KRS: 0000740881
NIP: 8992848334

PolecanyPracodawca.pl

Polecany Pracodawca

HRBi Sp. z o. o.
ul. Robotnicza 70j
53-608 Wrocław
NIP: 8992848334
KRS: 0000740881

Znajdź nas

Zainteresował Cię program? Zostaw numer! Oddzwonimy.


Podane przez Państwa dane będą przetwarzane w celu przedstawienia Państwu oferty programu Polecany Pracodawca. Przesyłając ww. dane wyrażają Państwo zgodę na kontakt telefoniczny w powyższym celu, a także potwierdzają zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności. Zgoda jest dobrowolna ale niezbędna w celu umożliwienia kontaktu. Może zostać odwołana w dowolnym czasie. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda oraz uzasadniony interes Organizatora. Dane będą przetwarzane do czasu zgłoszenia sprzeciwu lub żądania usunięcia danych. Więcej o zasadach i uprawnieniach związanych z przetwarzaniem danych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Administratorem danych osobowych jest HRBI Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.